”Ude af øje, ude af sind”
- er ganske vist et gammelt ordsprog, men det er jo rigtig nok - det er nemmere at holde godt øje med – og huske at holde øje med kvier, der går i stalden eller tæt på ejendommen, end de kvier, der er på græs flere km væk.
Uanset vejrforhold – græstilvæksten falder
Græstilvæksten falder i juli måned, mere eller mindre. Ofte vil den faktisk kun være halvt så høj som i maj måned, hvor dyrene kommer ud. Det regnestykke, der blev lavet ved udbinding i vurderingen af hvor mange hektar, der skulle bruges til kvieafgræsning, skal derfor genberegnes nu. Er der mulighed for at inddrage nye arealer til kvierne, så afgræsningsarealet kan øges? Alternativt bør nogle af kvierne tages hjem på stald, så antal kvier og hektar igen passer sammen.
Begræns forskellen i kviernes kælvealder
En kombination af de to alternativer kan også være en ganske fornuftig mulighed, hvor løbekvier tages på stald og evt. bytter plads med de løbekvier, der blev inde i maj måned. (Hos økologer må kvierne kun være på stald i 7 dage i forbindelse med løbning). En samtidig udvidelse af arealet giver et mindre smittetryk mht. parasitter, hvilket er vigtigt, hvis der sættes nye kvier ind i flokken. Den bedste løsning i forhold til smittetryk er, at kvierne flyttes til et helt nyt areal.
Afpudsning, en smagssag
Afpudsning af en mark, hvor der er blevet meget buskgræs og hermed græs med lav fordøjelighed, kan være løsningen på at få marken i gang igen, så den senere på sæsonen igen kan være attraktiv for dyrene.
Tilbyd mineralblanding til kvier på græs
Kvier, der går på græs, har samme behov for mineraler som om vinteren. En eller anden form for overdækket trug/beholder er nødvendig, så mineralerne kan holdes tørre. Dernæst er faste rutiner omkring tildelingen nødvendige, så der altid er mineralblanding til rådighed for kvierne. Nogle landmænd iblander grønpiller for at sikre optagelsen af mineraler.
Anette Østergaard
Kvægbrugsrådgiver
LandboThy - Silstrupparken 2 - 7700 Thisted - Tlf: 96 18 57 00 - Fax: 96 17 53 51 - CVR-nr. 41 94 67 17